FOREKAZIK – MİNİ KAZIK

FOREKAZIK – MİNİ KAZIK

Duraysız, düşük taşıma gücü kapasiteli ve yeraltısuyu içeren zeminlerde uygulanan iksa ve zemin iyileştirme yöntemlerinin en yaygın olanı, donatılı kolon (kazık) yöntemleridir. Çaplarına göre; mini kazık veya fore kazık olarak tanımlanır.

İki amaçla uygulanır;

1- Temelaltı Zemin İyileştirmesi: Çoğunlukla yapı temel zeminin emniyetli taşıma gücü kapasitesini(zemin emniyet gerilmesi) arttırmak, zemindeki oturma veya konsolidasyon riskini ortadan kaldırmak amacıyla, fore kazık veya mini kazık yöntemiyle zemin iyileştirme projesi hazırlanarak uygulanır.

Temel altı fore kazık veya mini kazık uygulamalarında, kazık sistemleri genel olarak uç taşımalı ve sürtünme kazıkları olarak iki tip taşıma gücü katkısı sağlar. Taşıma gücü kapasitesi düşük olan zemin tabakasının altında eğer dah yüksek taşıma gücü kapasitesine sahip ikinci bir zemin tabakası varsa, kazıklar yoluyla üstteki yapı yükü sağlam zemin tabakasına aktarılarak, yapı yükü bu sağlam zemine taşıttırılır. Bu yöntemle projelendirilen uygulan fore kazık/ mini kazık sitemine uç taşımalı kazık sistemi denir. Eğer uygun bir derinliğe kadar sağlam zemin tabakası bulunmuyorsa, bu durumda çapları ve derinlikleri olabildiğince büyük olan ve zeminle sürtünmesine bağlı olarak olarak zemin emniyet gerilmesi değerini arttırabilen sürtünme kazıkları projelendirilerek uygulanır.

Fore kazık ve mini kazık yöntemiyle yapılan temelaltı zemin iyileştirme yönteminde donatılı kolonlar oluşturulduğu için, diğer yöntemlere göre(jet grout, taş kolon vb.) aynı çap ve sayıdaki kolonlarda zeminin taşıma gücü kapasitesi daha fazla oranda yükseltilebilir.

Fore kazık ve mini kazık uygulamalarında, imalatın projeyle uyumlu olup olmadığı yapılan kazık süreklilik testi, kazık yükleme testi, plaka yükleme testi, sismik kırılma, kazık elastisite testi vb. arazi ve laboratuar testleriyle teyit edilebilmektedir.

2- İksa Uygulamaları: Çoğunlukla derin kazılarda veya akma, kayma vb. duraysızlık riski bulunan şevlerin tahkimatlarında fore kazık veya mini kazık yöntemiyle kazı alanlarının stabilitesi sağlanmaktadır.  İksalarda, zemin koşullarına bağlı olarak,  ankraj ve fore kazık / mini kazıklar birlikte uygulanır.

Ankrajlarda, olası kayma yüzeyini ana zemin kütlesine sabitlemek için, ankraj boyları, şevin geometrisine ve zeminin jeoteknik özelliklerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

İksa amaçlı kazıklarda ise şevdeki karşı basıncı dengelemek amacıyla kazık boyları değişmektedir.

Firmamız; özellikle fore kazık , mini kazık , ankraj , jet grout , zemin çivisi, püskürtme beton (shot crete) gibi temelaltı ve iksa uygulamalarını Kocaeli genelinde olmak üzere; Gebze, İzmit, Darıca, Çayırova, Dilovası Gölcük, Karamürsel, Başiskele ilçelerinin yanı sıra, ayrıca; Yalova, İstanbul, Sakarya ve Bursa illerinde de gerçekleştirmektedir.

 

fore kazık körfez , fore kazık firması yalova, fore kazık derince, fore kazık firması izmit, yalova fore kazık firması, çiftlikköy fore kazık firması, fore kazık firması kartepe, fore kazık altınova, gölcük fore kazık firması, armutlu yalova zemin etüdü, sakarya fore kazık / fore kazık firması. sondaj firması zemin etüt firması yalova.

fore kazık gebze , fore kazık firması gebze, fore kazık dilovası, fore kazık firması dilovası, kocaeli fore kazık firması, kocaeli fore kazık firması, fore kazık firması kocaeli, fore kazık tuzla, kartal fore kazık firması, tuzla fore kazık firması, pendik fore kazık, pendik fore kazık / pendik fore kazık firması. fore kazık firması istanbul.